Elektronik Sigara Yasaklandı! PDF Yazdır e-Posta
Sigara Yasağı tarafından yazıldı   
Salı, 16 Aralık 2008 19:23

ANKARA - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, elektronik sigaraların yasaklanmasına ilişkin, “Bu ürünlerin güvenilirliği ve sigarayı bıraktırma konusundaki bilimselliği yeterli görülmediği için böyle bir karar aldık” dedi.


Akdağ, TBMM Genel Kurulunda Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunda değişiklik öngören teklifin 3. maddesinin görüşülmesi sırasında milletvekillerinin sorularını cevaplandırdı.

Bazı ülkelerde, nikotin sakızları ve nikotin bantları gibi ürünlerin, sigarayı bıraktırmak için yardımcı araç olarak kullanıldığını belirten Bakan Akdağ, şöyle devam etti:

“Bizim ülkemizde de bunlar Bakanlığımız tarafından denetleniyor. Şu anda halkımız tarafından, elektronik sigara olarak nikotin buharı kullanılmaktadır. Bunlar, son zamanlarda yaygınlaştı. Ancak bunlar bilim adamlarının incelemeleri sonucunda, resmi olarak tavsiye edilen bir yöntem olmadığını da biliyoruz. Dolayısıyla bu ürünlerin çeşit ve dozlarının belirlenmesi için Sağlık Bakanlığının yetkili olması gerektiğini düşünüyoruz.

Şimdiye kadar bu ürünler Sağlık Bakanlığından izin alınmadan, ülkemize girişleri farklı şekilde olmuş. Haşere ilaçları adı altında bile ülkeye girdiğini tespit ettik. İlgili komisyonlar, konuyu değerlendirdi. Bu ürünlerin Bakanlığımızdan izin alınmadığı sürece yasaklanması, özendirici olması konusunda reklam yapılmaması şeklinde Sanayi ve Ticaret bakanlığına bir yazı yazdık. Bu ürünlerin güvenilirliği ve sigarayı bıraktırma konusundaki bilimselliği yeterli görülmediği için bakanlığımız böyle bir karar alıyor. Bu konuyla ilgili her iki bakanlık olarak işbirliği içinde çalışıyoruz.”

Genel Kurulda, AK Parti Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl’ün Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine dair kanun teklifinin ilk 3 maddesi kabul edildi.

 

Yorumlar
Ara
Sadece kayitli kullanicilar yorum yazabilir!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

LAST_UPDATED2
 
İSPANYA: 100 METREKAREDEN GENİŞ YERLERDE
İspanya’da iş yerleri, hastaneler, kültür merkezleri ve toplu taşıtlarda sigara yasağı, 1 ...
AVUSTRALYA: PLAJLARDA DA YASAKLANACAK
Avustralya’da havaalanları, devlet daireleri, klinikler ve işyerlerinde sigara içmek yasak. Ül...
İTALYA: 2 BİN EURO PARA CEZASI
İtalya’da sigara yasağı iki yıldır yürürlükte. Hükümet, sigara içmenin yasak olduğu me...
Aynur Kıran: (Gezi İstanbul Genel Koordinatörü)
MÜŞTERİLER KAYBEDİLİRSE İŞLETMELER DİRENEMEZ! Türkiye’de bu yasağı çok uygulanab...
İsmail Güllep: (Myra İşletme Şefi)
DÜZENLEMEYE KESİNLİKLE KARŞIYIZ! Yaptığımız işi kesinlikle etkiler. Sonuçta eğlenmeye ge...
Evrim Geyik: (Porte- İşletme Müdürü)
CEZA RAKAMLARI ABARTILI! Bizim çalıştığımız yer iki katlı olduğu için belki böyle bir uy...
Yasağı destekliyor musunuz?
 
Bu Sitede Sigara İçmek Yasaktır